Witaj, Gościu

Jeśli masz już u nas konto zaloguj się tutaj. W przeciwnym razie zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności serwisu.

Savoir-vivre

Surdut, smoking czy garnitur?

Dodano: 14-05-2009

W dniu ślubu pan młody musi się prezentować nienagannie w eleganckim garniturze. Przy jego wyborze powinien pamiętać o zasadach etykiety, które wskazują, czy należy włożyć garnitur, smoking czy frak. Wymienimy teraz cechy charakterystyczne każdego z tych strojów...

Garnitur


Garnitur składa się z marynarki, spodni i - wedle uznania - kamizelki. Jest ponadczasowym ubiorem męskim, stosownym na każdą niemal okoliczność. Idealnie dopasowuje się do osoby, która go nosi.

Najbardziej stosowne kolory na ślub to ciemne, najlepiej w odcieniach szarości lub granatu, w lecie i na wiosnę mogą być o ton jaśniejsze. Do garnituru pasuje jasna koszula, najlepiej biała, chociaż dopuszczalne są także inne kolory, nawet z delikatnym, stonowanym wzorem, na przykład w delikatne paseczki. Aby pozbawić garnitur nadmiernej powagi, można wprowadzić kolorowy element - kamizelkę lub krawat.

Skromność i prostota są synonimami elegancji, dlatego należy specjalną wagę przyłożyć do jakości materiału i idealnego kroju garnituru.

Smoking


Smoking nie jest najodpowiedniejszym strojem na ślub ani cywilny, ani kościelny. Smoking to w założeniu strój specjalnie przeznaczony na święta i uroczystości odbywające się wieczorem. Wybór smokinga na ślub jest dopuszczalny tylko i wyłącznie, gdy:
  • Ślub jest zawierany wieczorem.
  • Niezbędnym dodatkiem do smokinga są szeroki plisowany pas, muszka i biała koszula plisowana z przodu.
  • Zarówno smoking, jak i spodnie muszą być bezwarunkowo czarne, koszula zaś biała.
Różne odmiany smokinga w kolorach białym, kremowym czy bordowym, noszonym na jasną czy ciemną koszulę, są w złym guście, a przede wszystkim absolutnie nieodpowiednie na ślub.

Surdut


Ślub jest jedną z nielicznych okazji, na które można włożyć surdut, strój przeznaczony wyłącznie na oficjalne okazje, a składający się ze
spodni, kamizelki i surduta o charakterystycznym kroju z zaokrąglonym tyłem - właśnie to go różni od fraka, który ma tylne poły wycięte w szpic.

W dalszym ciągu kolor obowiązujący dla surduta, to ciemnoszary, czasem - wyjątkowo - jasnoszary, spodnie w tym samym kolorze i koniecznie sztuczkowe. Do tego czarna kamizelka i długi jedwabny szary krawat.

Zgodnie z zasadami etykiety, surdut wkładamy w określonych warunkach:
  • Ślub musi mieć bardzo uroczysty charakter i odbywać się w ciągu dnia, wszystkie zaś pozostałe elementy winny być dopasowane do oficjalnego stylu, jaki narzuca ten rodzaj stroju.
  • Jeśli pan miody włoży surdut, świadkowie również powinni zrobić to samo. Ten wymóg można rozciągnąć również na pozostałych zaproszonych mężczyzn, a w takim wypadku należy odnotować to w zaproszeniu.
Źródło: Dobre Maniery, Świat Książki